Jakie są najważniejsze odmiany i rodzaje mozzarelli z Włoch

Przyglądając się sklepowym półkom bez problemów zauważy się na nich niewielkie woreczki, w jakich znajdują się serowe kulki w zalewie. Tym serem jest mozzarella, jeden z najbardziej obecnie popularnych gatunków sera. W szczególności ceniony on jest we włoskiej kuchni, gdzie wykorzystuje się go powszechnie na pizzach, ale też i innych ciepłych daniach i w sałatkach. Lecz tradycyjna mozzarella włoska według niejednej osoby różni się bardzo od tego, co znaleźć można w większości sklepów. Bierze się to z paru rzeczy. W pierwszej kolejności na jej końcowy smak bardzo mocno wpływa mleko użyte do produkcji. A to pochodzące od włoskich krów jest bardzo dobrej jakości, szczególnie tych hodowanych w niewielkich gospodarstwach. I właśnie z takich gospodarstw także pochodzi najcenniejsza odmiana tego właśnie sera, to znaczy mozzarella fior di latte.

Wytwarzana jest ona wyłącznie w kilku regionach Włoch, zgodnie z tradycyjnymi recepturami. Proces wytwarzania jest precyzyjny i długi, lecz dopilnowanie wszystkich szczegółów zapewnia wyjątkowy smak końcowego produktu. Nieduże gospodarstwa włoskie także słyną z produkowania innego gatunku mozzarelli, którym jest mozzarella buffala. Przy wytwarzaniu tego właśnie sera zamiast krowiego mleka wykorzystywane jest mleko bawolic. Posiada on znacznie więcej zawartości tłuszczu, co ma duże przełożenie na końcowy smak. Mozzarella buffala bowiem jest dużo bardziej wyrazista, a jednocześnie kwaskowa.

Posiada także sporo więcej różnego rodzaju składników odżywczych, dzięki czemu jest cennym składnikiem codziennej diety. Coraz większą popularnością wśród miłośników włoskiej kuchni cieszy się też mozzarella burrata. Ten rodzaj sera produkuje się z krowiego mleka, lecz w nieco odmienny sposób niż tradycyjny. W każdej kulce robi się bowiem niedużą kieszonkę, do jakiej wlewana jest pewna ilość śmietanki. Dzięki temu po przecięciu mozzarella burrata ma płynniejszą konsystencję, a jednocześnie naprawdę delikatny, maślany smak, tak bardzo lubiany przez sporą ilość osób.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
(Visited 1 times, 1 visits today)
Dodaj komentarz
You May Also Like