Jakie plusy posiadają bentonitowe maty

Odpowiednie zabezpieczenie budynków czy obiektów przemysłowych przed wodą i wilgocią na duże znaczenie dla ich ogólne żywotności. Są w tym celu stosowane rozmaite techniki, jedne bardziej, a inne mniej skuteczne. W ostatnim czasie rosnącym zainteresowaniem zaczęły się cieszyć maty bentonitowe, które jak pokazuje praktyka sprawdzają się bardzo dobrze w tego typu zastosowaniach. Takie maty wytwarza się przeważnie z trzech oddzielnych warstw. Dwie z nich to geotkanina z obniżoną przepuszczalnością, a pomiędzy nimi jest umieszczana trzecia warstwa bentonitu. Sam bentonit jest bardzo specyficznym materiałem, jaki po kontakcie z wilgocią pęcznieje, zwiększając tym samym objętość i uszczelniając jednocześnie powierzchnię.

Tego typu warstwa jest nieprzepuszczalna dla wody, przed co konstrukcja obiektu jest bardzo dobrze chroniona. Przy produkowaniu takich mat wykorzystuje się między innymi metodę igłowania, która gwarantuje dobre zespolenie i przy tym zapobiega przemieszczaniu się bentonitu. Geotkaniny również posiadają odpowiednie parametry wytrzymałościowe, przez co podczas normalnego użytkowania nie będą ulegały uszkodzeniom mechanicznym. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, to niektórzy producenci stosują dodatkowe polimerowe powłoki, posiadające zwiększoną wytrzymałość mechaniczną. Dużym plusem tego typu jest wszechstronność użytkowania. Świetnie się one sprawdzają do izolowania części budynków pod ziemią, na przykład takich jak tunele, piwnice czy garaże. Niejednokrotnie stosuje się je także jako uszczelnienia do zbiorników retencyjnych, stawów czy wałów przeciwpowodziowych.

Stosować je można w praktycznie każdych warunkach, nawet przy silnych mrozach czy deszczu. Ważne jest jedynie to, aby sam proces kładzenia został w odpowiedni sposób wykonany, wytwórcy podają tutaj dokładne instrukcje, jak ma to być robione. Osoby interesujące się bardziej tym tematem w wyszukiwarce wpisać hasło clay liner i zaznajomić się z wyświetlonymi wynikami.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
(Visited 5 times, 1 visits today)
Dodaj komentarz
You May Also Like