Czym cechują się prawdziwe włoskie mozzarelle

Chyba każdy miłośnik kuchni włoskiej słyszał o mozzarelli. Żadna w zasadzie pizza nie obejdzie się bez tego sera, ale często jest stosowany także jako składnik wielu innych potraw. W sklepach spożywczych rzecz jasna można znaleźć produkty przypominające włoskie oryginały, ale tak naprawdę jest im do nich naprawdę daleko.

Najbardziej klasyczna mozzarella włoska sprzedawana jest w formie zanurzonych w serwatce kulek. Posiada dość miękką strukturę i cechuje się delikatnym smakiem. Po roztopieniu dość mocno się ciągnie, dzięki czemu smakuje wyśmienicie na pizzy i innych ciepłych potrawach. Ale można oczywiście ją także zjadać na zimno, chociażby w formie dodatku do sałatek. Dla odpowiednie jakości mozzarelli bardzo ważne są rzecz jasna wszystkie składniki, lecz również sposób w jaki się ją przyrządza. W teorii nie jest on trudny, lecz różne szczegóły i niuanse powodują, że koniec końców ser uzyskuje wyjątkowy smak.

Klasyczna mozzarella powstaje głównie z mleka krowiego, lecz Włosi mają jeszcze kilka odmian tego sera. Jedna z nich to mozzarella buffala, do produkcji której używane jest mleko bawołów. Jeszcze jakiś czas temu ten typ mozzarelli specjalnym uznaniem się nie cieszył, także z powodu problemów z przechowywaniem. Lecz powoli zaczął przekonywać swoim niepowtarzalnym smakiem, mocno różniącym się od normalnego. Te różnice biorą się z tego, że mleko bawole zawiera znacznie więcej tłuszczu, co ma znaczący wpływ na doznania kulinarne. Ser ten jest lekko kwaśny, lecz równocześnie bardzo smaczny, ma też sporo właściwości zdrowotnych.

Niezwykle ciekawie smakuje także mozzarella burrata, która zaczyna być dopiero popularna w naszym kraju. Przeważnie wytwarza się ją z krowiego mleka, lecz z dodatkiem śmietanki. To zapewnia lekki maślany posmak, od którego zresztą wywodzi się oryginalna nazwa. Burrata wygląda bardzo podobnie do mozzarelli, ale posiada w środku serowy woreczek. W zwykłym sklepie takie sery są trudne do znalezienia, jeżeli ktoś będzie chciał taki kupić, to znaleźć powinien jakiś sklep sprzedający produkty włoskie oryginalne.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
(Visited 2 times, 1 visits today)
Dodaj komentarz
You May Also Like