Co to jest energetyczne świadectwo i kto je musi mieć

Jakiś czas temu nastąpiły zmiany w przepisach dotyczące świadectw energetycznych. Całkiem niedawno jeszcze obejmowały one wyłącznie budynki wybudowane po 2009 roku, ale aktualnie obowiązek ten objął wszystkie. Przy starszych budynkach nie trzeba ich robić od razu, natomiast są niezbędne w przypadku sprzedaży czy wynajmu. Wówczas kopia takiego dokumentu musi zostać przekazana nowemu najemcy albo kupującemu. Jednak i tu planowane są zmiany, niewykluczone że za jakiś czas trzeba będzie ono wymagane dla każdego bez wyjątku, nawet takiego który nie będzie sprzedawany czy wynajmowany.

Samo Świadectwo energetyczne Warszawa jest dokumentem, który zawiera przede wszystkim informacje o zapotrzebowaniu nieruchomości na energię. To zapotrzebowanie dotyczy przede wszystkim chłodzenia i ogrzewania, lecz również wentylacji czy podgrzewania wody. W dokumencie tym muszą być zawarte informacje o przeznaczeniu i rodzaju budynku, roku w którym został oddany do użytku a także powierzchni ogrzewanej i całkowitej.

Do wyznaczenia charakterystyki energetycznej budynku pod uwagę są także brane wskaźniki zapotrzebowania na energię. Konieczność posiadania tych dokumentów z jednej strony daje informację o tym, jakich wydatków należy się spodziewać podczas użytkowania, a z drugiej skłania właścicieli do szukania rozwiązań zmniejszających energetyczne zapotrzebowanie. Takie Świadectwa energetyczne Warszawa nie są trudne do uzyskania, ponieważ ich wykonywaniem zajmują się liczni specjaliści.

Trzeba się jednak liczyć z określonymi wydatkami, jakie w dużym stopniu zależą od typu budynku i jego lokalizacji. Ceny rozpoczynają się od kilkuset złotych za zbadanie niewielkiego mieszkania do blisko tysięcy za budynki wielorodzinne. Jednak jest to niewielki wydatek w porównaniu z grzywną, która będzie nakładana na osoby nie posiadające tego dokumentu. Taka grzywna wynieść może nawet do pięciu tysięcy, i obejmuje też wystawianie świadectw w oparciu o nieprawdziwe dane. Świadectwa wystawiane są na okres dziesięciu lat, jaki może zostać skrócony w przypadku jakiś poważniejszych prac.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
(Visited 3 times, 1 visits today)
Dodaj komentarz
You May Also Like